5 këshilla për t’u ndjerë më mirë dhe për të shijuar festat familjare të Fundvitit

Dëgjimi më i mirë është gjendja e dëshiruar nga kushdo që vuan nga një problem dëgjimi. Të jetosh me humbje degjimi qoftë edhe e lehtë, është një faktor stresues që mund t’i bëjë ata që vuajnë prej saj të izolohen dhe të shmangin bisedat me miqtë dhe të afërmit, veçanërisht. gjatë festave të Fundvitit. Kjo është në fakt periudha e vitit që synon ribashkimin me njerëzit e dashur, me dëshirën për të ndarë momente dashurie dhe gëzimi. Megjithatë, ka situata ku ngutja dhe nxitimi i drekës dhe darkave i bën ata me humbje të dëgjimit të ndihen jo rehat. 

Këshilla jonë kryesore është që të mbështetemi te një specialist sa më shpejt të jetë e mundur për të trajtuar në mënyrë adekuate humbjen e dëgjimit. Fillimi i mbajtjes së një aparati dëgjimi të përshtatur për nevojat tuaja është zgjidhja më e mirë për të filluar sërish të jetoni në harmoni me mjedisin përreth. Megjithatë, nëse ende nuk keni marrë një vendim për këtë, ju sugjerojmë 5 masa të vogla paraprake për t’i marrë parasysh gjatë këtyre festave.

1. Uluni pranë një personi të besuar

Gjëja e parë që duhet të bëni për këdo me probleme dëgjimi është të komunikoni shqetësimin e tuaj njerëzve që u besojni më shumë, fëmijëve të tuaj ose bashkeshorteve. Të ndash gjendjen tënde me ata që të duan është e rëndësishme për t’u ndjerë të mbrojtur dhe më të lirë për t’u shprehur, duke lehtësuar kështu frikën e keqkuptimit nga të ftuarit e tjerë. Ulja pranë një personi që e njeh problemin mund të ndihmojë shumë për t’u përfshirë në bisedë. Kur i gjithë kuptimi i fjalimit nuk perceptohet, personi i besuar, për shembull, mund të ketë largpamësinë për të përsëritur atë që është thënë. Për të shmangur zhgënjimet e panevojshme, këshillohet gjithashtu të shmangni bisedën nga pozicione shumë të largëta nga njëra-tjetra, si nga një skaj i tryezës në tjetrën dhe gjithmonë përpiquni të flisni afër bashkëbiseduesit. 

2. Për të dëgjuar më mirë, pa muzikë ose televizor me volum shumë të lartë

Armiqtë më të këqij të “të dëgjuarit më mirë” gjatë mbledhjeve familjare janë vëllimet shumë të larta të emetuara nga pajisjet elektronike si radiot dhe televizorët. Këto ndërhyjnë në zhurmat e mëtejshme të pjatave, gotave por edhe në bisedat e ndryshme të vazhdueshme që mbivendosen me njëra-tjetrën. Mbajtja e volumit të sfondit sa më të ulët të jetë e mundur është një tjetër këshillë thelbësore për ta bërë situatën më të përshtatshme për ata me probleme dëgjimi dhe për ta bërë më të lehtë për ta kuptuar të folurin. Në fakt, një person me humbje dëgjimi ka më shumë vështirësi në dëgjim nëse ka shumë tinguj dhe zhurma në sfond.  

3. Merrni pushime dhe merrni kohë 

Tensiononi shumë dëgjimin tuaj nuk është mirë për ju. Kjo është arsyeja pse këshillohet të bëni pushime nga ngutja herë pas here. Një shëtitje në ajër të hapur ose të qenit vetëm për disa minuta në një dhomë të qetë mund të jetë kompromisi ideal për të shmangur stresin dhe për të përfituar sa më shumë nga momenti.

4. Uluni në një vend të qetë në dhomë

Në momente komoditeti familjar nuk është gjithmonë e lehtë të gjesh një vend të qetë për t’u ulur. Një nga këshillat që mund të japim është të kërkoni një vend me shpinën përballë murit, në mënyrë që të mos keni zhurmë pas jush, por vetëm perballe teje. Dëshirojmë të rekomandojmë që anëtarët e familjes që presin një të afërm me humbje dëgjimi, sa më shumë që të jetë e mundur, të ftojnë fëmijët që luajnë të lëvizin në një pjesë tjetër të dhomës. 

5. Kujdes nga fishekzjarrët

Sado magjepsëse dhe festive që janë, Fishekziaret e Vitit të Ri mund të jenë një armik i madh për dëgjimin tuaj. Për të shmangur dëmtimin e mëtejshëm të sistemit tuaj të dëgjimit, këshilla jonë e fortë është të vendosni veten në një distancë të sigurt nga të shtënat ose, akoma më mirë, të keni tapa veshi me vete dhe t’i mbani ato për aq kohë sa të jetë e nevojshme.

Kjo këshillë u drejtohet edhe anëtarëve të familjes. Të tregosh durim dhe mirëkuptim është shumë e rëndësishme për të ndihmuar të dashurin tuaj të përjetojë humbjen e dëgjimit me më pak zhgënjim gjatë festave të Fundvitit.  

Për më tepër, nëse dyshoni për humbje dëgjimi për veten tuaj ose për një person të dashur, kontaktoni Qendrat e Degjimit Otofon. Në qendrat tona në qytetet kryesore te Shqiperise ju keni teknologjinë më të mirë në fushën e aparateve të dëgjimit, staf ekspert dhe të kualifikuar dhe shumë shërbime të dedikuara. 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Bashkepuntoret

Follow Us

© Degjimi.al 2023

Ploteso Formularin

Na kontaktoni

Plotesoni formularin dhe na shkruani. 

Ose mund te na vizitoni ne Qendrat tona.

Rr. Qemal Stafa Nr.51 – Tirane

ose Qendra Otofon prane Bashkise Shkoder.