Tiroidja dhe shëndeti i dëgjimit

Lidhja midis tiroides dhe dëgjimit

Shëndeti juaj i dëgjimit është i ndërthurur me shëndetin e disa sistemeve të tjera në trupin tuaj. Njohja e këtyre lidhjeve mund t’ju ndihmojë të kuptoni më mirë shëndetin tuaj të përgjithshëm dhe simptomat e lidhura me dëgjimin që lidhen me sëmundje të ndryshme. Tiroidja është një organ i rëndësishëm në trupin tonë që ndikon në shumë funksione të tjera, duke përfshirë dëgjimin tonë.

Rreth tiroides

Tiroidja juaj është një gjëndër që ndodhet poshtë mollës së Adamit, përgjatë pjesës së përparme të gypit tuaj. Është në formë fluture dhe kur ka përmasat normale nuk mund ta ndjeni. Tiroidja lëshon hormone që kontrollojnë metabolizmin, ose mënyrën se si trupi juaj përdor energjinë e tij. Këto hormone rregullojnë funksionet vitale të trupit, duke përfshirë frymëmarrjen, rrahjet e zemrës, sistemin nervor qendror dhe periferik, peshën e trupit dhe shumë të tjera.

Kushtet e zakonshme të tiroides

Është vlerësuar se rreth 20 milionë amerikanë vuajnë nga një formë e sëmundjes së tiroides . Është interesante se pothuajse 60% e këtyre njerëzve nuk janë të vetëdijshëm për gjendjen e tyre sepse simptomat shpesh ngatërrohen me probleme të tjera shëndetësore, si hipotiroidizmi dhe humbja e dëgjimit. Disa nga kushtet më të zakonshme të tiroides përfshijnë:

  • Gusha : Ky është termi i përgjithshëm për ënjtjen e tiroides. Kjo gjendje mund të jetë e padëmshme, ose mund të ndikojë në frymëmarrjen ose gëlltitjen tuaj.
  • Tiroiditi : Kjo gjendje është inflamacioni i tiroides, shpesh nga një infeksion viral ose infeksion autoimun. Mund të jetë e dhimbshme, ose mund të mos keni fare simptoma.
  • Hipertiroidizmi : Kjo është kur tiroidja juaj prodhon hormone të tepërta.
  • Hipotiroidizmi : Kjo gjendje është prodhimi i ulët i hormoneve tiroide, shpesh i shkaktuar nga sëmundje autoimune.
  • Kanceri i tiroides : Kjo është një formë e pazakontë e kancerit dhe zakonisht është e shërueshme.

Lidhja midis tiroides dhe shëndetit të dëgjimit

Ata që vuajnë nga hipotiroidizmi mund të shohin një efekt në shëndetin e tyre të dëgjimit . Në fakt, gati gjysma e njerëzve me funksion të ulët të tiroides kanë një shkallë të caktuar të humbjes së dëgjimit . Hipotiroidizmi dhe humbja e dëgjimit janë të lidhura sepse pa hormon të mjaftueshëm tiroide për të rregulluar metabolizmin, shumë nga funksionet e trupit ngadalësohen. Kjo ndikon pothuajse në çdo pjesë të trupit, duke përfshirë zemrën, trurin dhe veshët tuaj. Është gjithashtu e zakonshme të përjetoni tringëllimë në veshët dhe/ose vertigo nëse vuani nga hipotiroidizmi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Bashkepuntoret

Follow Us

© Degjimi.al 2023

Ploteso Formularin

Na kontaktoni

Plotesoni formularin dhe na shkruani. 

Ose mund te na vizitoni ne Qendrat tona.

Rr. Qemal Stafa Nr.51 – Tirane

ose Qendra Otofon prane Bashkise Shkoder.