A është e sigurt të fluturosh me aparate dëgjimi?

Pra, kohët e fundit keni planifikuar një udhëtim për të vizituar familjen tuaj ose për të pushuar në një destinacion pushimi. Por, përpara se të udhetoni në një avion, ja çfarë duhet të dini rreth udhëtimit me aparatet e dëgjimit.

Pavarësisht nëse jeni një udhëtar me përvojë që ka blerë së fundi aparate dëgjimi ose një mbajtës për një kohë të gjatë aparat dëgjimi që planifikon udhëtimin tuaj të parë, mund të keni pyetje rreth marrjes së instrumenteve tuaja të dëgjimit me vete në avion.Lajmi i mirë është se aparati juaj i dëgjimit do të funksionojë mirë kur jeni në ajër. 

Otofon rekomandon që të vendosni aparatet e dëgjimit gjatë procesit të kontrollit dhe hipjes dhe fluturimit, në mënyrë që të mos humbisni njoftime ose udhëzime të rëndësishme nga TSA ose punonjësit e linjës ajrore.Këtu janë dy gjëra shtesë për të ditur në lidhje me procesin e check-in dhe imbarkimit:

  1. Sipas rregullave të TSA-së , nuk ju kërkohet të hiqni asnjë aparat dëgjimi ose implant koklear gjatë procesit të shqyrtimit. Megjithatë, mund të kërkohet disa kontrolle shtesë,nëse aparati juaj i dëgjimit aktivizon detektorin metalik. Në këtë rast, thjesht shpjegoni se jeni duke mbajtur aparate dëgjimi dhe ndiqni udhëzimet e oficerit të TSA.
  2. Nëse nuk i mbani aparatet e dëgjimit gjatë kohës që kaloni masat e sigurisë (gjithsesi duhet ta bëni, pasi nuk doni të humbisni njoftime të rëndësishme), por janë të ruajtura në bagazhin tuaj të dorës, një oficer sigurie mund të zgjedhë të inspektojë manualisht ato.

Pasi të jeni në ajër, sigurohuni që t’i mbani aparatet e dëgjimit të ndezur në mënyrë që të mos humbisni udhëzime të rëndësishme nga shoqëruesit ose piloti i linjës ajrore. Mund t’ju kërkohet të fikni telefonin, por mos u shqetësoni: aparatet e dëgjimit do të vazhdojnë të funksionojnë normalisht me ose pa një lidhje Bluetooth me pajisjen tuaj celulare.Nëse veshët tuaj fillojnë të dhembin ose mbyllen, bëni atë që do të bënit zakonisht në atë situatë: përtypni çamçakëz, pini ujë, etj.

Udhetim i sigurt!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Bashkepuntoret

Follow Us

© Degjimi.al 2023

Ploteso Formularin

Na kontaktoni

Plotesoni formularin dhe na shkruani. 

Ose mund te na vizitoni ne Qendrat tona.

Rr. Qemal Stafa Nr.51 – Tirane

ose Qendra Otofon prane Bashkise Shkoder.