Mbroni veshët nga i ftohti: 6 këshilla të dobishme

I ftohti ka ardhur! Klima e ashpër, ndryshimet e papritura të temperaturës, era dhe lagështia mund të rrezikojnë shëndetin e dëgjimit. Dhe nuk po flasim vetëm për atë të fëmijëve, të cilët shpesh i konsiderojmë më të ekspozuar ndaj sëmundjeve të stinës, por edhe të të rriturve dhe të moshuarve. Kjo është arsyeja pse ne kemi përgatitur  këshilla të dobishme për të mbrojtur veshët nga i ftohti.

1. Mbuloni fort veshët

Veshët janë të pasur me mbaresa nervore dhe kapilarë, kjo është arsyeja pse ata janë shumë më të ndjeshëm ndaj të ftohtit sesa pjesët e tjera të trupit. Nëse nuk mbuloheni mirë, rrezikoni jo vetëm ndjesinë e pakëndshme të ngrirjes së veshëve, por edhe dhimbje veshi, dhimbje koke dhe probleme me dëgjimin. Kjo është arsyeja pse ne rekomandojmë mbeshtjelljen e veshëve, kapele dhe shalle të mëdha për të mbrojtur të gjithë veshin kur jeni larg shtëpisë.

2. Thani veshët me kujdes

Në dimër nuk duhet të mbroni vetëm veshët nga i ftohti, por edhe nga lagështia. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme t’i thani ato gjithmonë me kujdes pasi të keni bërë dush ose banjë. Ju mund të përdorni një peshqir për veshin dhe rrymën e tharëses së flokëve për të siguruar që edhe kanali i veshit të jetë plotësisht i thatë.

3. Mos përdorni shtupë pambuku

Në fakt, instrumentet që përdoren normalisht për pastrimin e veshëve, d.m.th shtupat e pambukut , janë në të vërtetë të rrezikshme për dëgjimin dhe nuk duhet të futen kurrë në kanalin e veshit. Një lëvizje e papritur ose futje shumë e thellë mund të shkaktojë një perforim të daulles së veshit dhe probleme serioze të dëgjimit. Nëse vërtet nuk doni të hiqni dorë nga shtupa pambuku, përdorni ato në mënyrë korrekte vetëm për të pastruar veshin.

4. Mos e teproni me ushqimet e kripura

Gjatë dimrit, kur prova e rrobave të banjës është larg dhe festat e Krishtlindjeve po afrohen, ka një tendencë për të ngrënë më shumë. Megjithatë, duhet të jeni të kujdesshëm, duke i lejuar vetes pak kënaqësi nga tavolina, të mos e teproni me ushqimet e kripura. Natriumi i pranishëm në kripën e tryezës mund të lehtësojë mbajtjen e ujit dhe për këtë arsye të shkaktojë akumulimin e lëngjeve që shkakton ënjtje në pjesën e brendshme të veshit.

5. Kushtojini vëmendje ndryshimeve të presionit

Nëse keni zgjedhur të fluturoni për pushimet tuaja dimërore, kushtojini vëmendje ngjeshjes dhe dekompresimit gjatë uljes dhe nisjes . Nëse keni të ftohtë, mund të ndjeni dhimbje shumë të forta në vesh.

6. Kontrolloni efikasitetin e aparateve tuaja të dëgjimit

Një mënyrë tjetër e shkëlqyer për të mbrojtur veshët nga i ftohti në dimër është të kontrolloni efikasitetin e aparateve tuaja të dëgjimit nëse janë të pranishëm ose t’i nënshtroheni një vizite tek një ekspert ORL. Në fakt, profesionisti mund të rekomandojë edhe një vizitë audiometrike nëse vëren se kanali i veshit tashmë ka anomali. Nëse rezultati konfirmon këtë problem, atëherë për ta zgjidhur atë thjesht mbështetuni tek Qendrat e specializuara Otofon që ofrojnë aparate dëgjimi të avancuara teknologjikisht të afta për t’i lejuar të interesuarit të bëjnë një jetë normale. Ndër të tjera, bëhet fjalë për pajisje të cilat edhe pse janë të afta të përballojnë çdo lloj temperature, megjithatë mund të pësojnë dëmtime në furnizimin me energji elektrike. Kjo e fundit në fakt ndodh nëpërmjet baterive të cilat mund të ndikohen nga ndryshimet e papritura nga e nxehta në të ftohtë dhe anasjelltas. Me të gjitha këto masa paraprake si në rastin e aparateve të dëgjimit ashtu edhe në mënyrën e jetesës, rreziku i shfaqjes së patologjive të bezdisshme të sistemit të dëgjimit shmanget në rrjedhën e sipërme.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Bashkepuntoret

Follow Us

© Degjimi.al 2023

Ploteso Formularin

Na kontaktoni

Plotesoni formularin dhe na shkruani. 

Ose mund te na vizitoni ne Qendrat tona.

Rr. Qemal Stafa Nr.51 – Tirane

ose Qendra Otofon prane Bashkise Shkoder.