Kruajtja e veshëve: çfarë të bëni?

Kruajtja e veshit është një shqetësim shumë i zakonshëm: prek të rriturit dhe fëmijët, burrat dhe gratë në mënyrë të barabartë. Megjithatë, kjo nuk është një patologji, por një simptomë , domethënë një reagim ndaj një patologjie, manifestim i një infeksioni ose sëmundjeje. Për këtë arsye, mund të ketë shkaqe të ndryshme.

Shkaqet e kruajtjes së veshëve

Shkaku më i zakonshëm mund të jetë otiti i jashtëm , i cili është një infeksion i veshit të jashtëm i shkaktuar nga viruse ose baktere që shkakton, ndër të tjera, rrëshqitje të qelizave epiteliale të veshit dhe një ndjesi të bezdisshme kruajtjeje.

Një tjetër shkak mjaft i zakonshëm është pickimi i disa insekteve . Në këtë rast është shumë e lehtë të vërehet thumbimi apo pickimi dhe të ndërhyhet lokalisht me një pomadë të përshtatshme.

Alergjitë e veçanta ose kontakti me kozmetikë, detergjentë dhe shampo tepër agresive mund të shkaktojnë gjithashtu skuqje dhe kruajtje në vesh. Është e rëndësishme të përdorni produkte që respektojnë pH-në e lëkurës dhe të kontrolloni me kujdes përbërësit e përdorur për të parë nëse ka përbërës ndaj të cilëve jemi alergjikë apo jo.

Higjiena e duhur e veshëve mund të ndihmojë në parandalimin e kruajtjes së veshëve. Kjo është arsyeja pse ne ju këshillojmë që të braktisni tamponët e pambukut dhe t’i zëvendësoni ato me një sprej veshi, i cili ju ndihmon të pastroni veshët në mënyrë të sigurt dhe shumë më efikase se sa shtupat e pambukut.

Së fundi, shkaku i kruajtjes së veshëve mund të gjendet edhe në përdorimin e kufjeve, aparateve te degjimit, vathëve ose tapave të pista. Në rastin e vathëve, veçanërisht ato të bëra me bizhuteri , kruajtja dhe skuqja do të përfshijnë zonën rreth veshëve të shpuar, ndërsa në rastin e kufjeve, do të përfshijë edhe kanalin e veshit.

Prandaj, kini kujdes t’i vendosni kufjet në kutite e tyre dhe sigurohuni që ato të jenë gjithmonë të pastra përpara se t’i vendosni. E njëjta gjë vlen edhe për aparatet e dëgjimit : pastrimi i këtyre pajisjeve është thelbësor për funksionimin e tyre korrekt, por edhe për të mbrojtur veshët nga skuqja, kruajtjet dhe infeksionet.

Çfarë duhet bërë dhe çfarë nuk duhet bërë

Çfarë duhet të bëni për të lehtësuar kruajtjen e veshëve? Lehtë, nuk keni nevojë të gërvishtni. Në realitet, kushdo që e ka përjetuar këtë ndjesi të paktën një herë e di shumë mirë se sa e vështirë është t’i rezistosh dëshirës për të gërvishtur: në fakt, duket si e vetmja mundësi për të gjetur pak lehtësim nga një kruarje e bezdisshme. Në realitet ka metoda të tjera, natyrale dhe farmakologjike, për të lehtësuar shqetësimin e kruajtjes së veshëve.

Vaji i ullirit dhe aloe vera janë ilaçe natyrale të shkëlqyera për kruajtjen e veshëve. Përndryshe, mund të përdorni kremra me bazë kortizoni dhe, në raste alergjie, antihistamine . Megjithatë, pikërisht për shkak se kruarja e veshit është një simptomë, për ta eliminuar atë duhet të veprojmë në bazë të shkaktarit. Sidomos kur keni një infeksion të veshit ose një infeksion, këshillohet gjithmonë të konsultoheni me një mjek.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Bashkepuntoret

Follow Us

© Degjimi.al 2023

Ploteso Formularin

Na kontaktoni

Plotesoni formularin dhe na shkruani. 

Ose mund te na vizitoni ne Qendrat tona.

Rr. Qemal Stafa Nr.51 – Tirane

ose Qendra Otofon prane Bashkise Shkoder.