Sa kohë zgjasin aparatet e dëgjimit?

Një nga pyetjet më të mëdha që kanë klientët tanë kur blejnë aparate dëgjimi  është se sa do të zgjasin aparatet e tyre të dëgjimit – dhe për arsye të mirë. Aparatet e dëgjimit janë një blerje e madhe dhe një pjesë e madhe e jetës suaj! Aparatet e dëgjimit mund të zgjasin diku nga pesë deri në shtatë vjet ose më shumë, në varësi të një sërë faktorësh.

Lloji i aparatit të dëgjimit

Nga se është i përbërë aparati juaj i dëgjimit  dhe cilësia e pajisjes kanë një ndikim të madh në kohëzgjatjen e tyre. Aparatet e dëgjimit me recetë, të tilla si ato të prodhuara nga Beltone, Resound dhe Beltone  , janë ndërtuar me materiale të cilësisë së lartë dhe një nanoveshje mbrojtëse që mban jashtë papastërtitë, pluhurin dhe lagështinë. Kjo i ndihmon pajisjet të përballojnë mjaft mirë konsumimin e përditshëm.

Mirëmbajtja dhe ruajtja e aparatit të dëgjimit

Një faktor tjetër që përcakton se sa kohë zgjasin aparatet e dëgjimit është nëse ato mirëmbahen siç duhet. Aparatet e dëgjimit duhet të fshihen me një leckë të pastër dhe të thatë çdo ditë dhe kupolat dhe kurthët e dyllit duhet të ndërrohen kur ato bëhen të pista.

Aparatet e dëgjimit duhet t’i pastroni profesionalisht dhe t’i kontrolloni çdo 3-4 muaj për t’u siguruar që gjithçka po funksionon mirë. Ato mund të zëvendësojnë tubacionet, dyert e baterive, mikrofonat e jashtëm dhe kapakët, të gjitha këto duhet të bëhen nga një profesionist i kualifikuar.

Mënyra se si i ruani aparatet e dëgjimit është gjithashtu shumë e rëndësishme! Mbani gjithmonë aparatet e dëgjimit në një kasë ose karikues kur nuk i mbani ato. Nëse keni bateri për aparatet tuaja të dëgjimit, sigurohuni që t’i ruani me derën e baterisë të hapur dhe diskutoni nëse keni nevojë për një dehumidifikues me profesionistin tuaj të kujdesit të dëgjimit.

Aparatet e dëgjimit me bateri të rikarikueshme zakonisht nuk kanë nevojë për pastrim, por nëse jetoni ose punoni në një mjedis shumë të lagësht, sigurohuni që ta diskutoni këtë me ofruesin tuaj të kujdesit të dëgjimit. Bateritë e rikarikueshme kanë një jetëgjatësi të kufizuar, kështu që nëse filloni të vini re se aparatet e dëgjimit nuk po qëndrojnë të ngarkuara për aq kohë sa në të kaluarën, bisedoni me ofruesin tuaj nëse bateritë e reja do t’ju ndihmojnë ose nëse pajisjet e reja janë një zgjedhje më e mirë për ju.

Stili juaj i jetesës

A e dini se Stili juaj i jetesës dhe trupi juaj mund të ndikojë në sa kohë zgjasin aparatet e dëgjimit? Ndërsa nuk mund të bëni asgjë për ta ndryshuar atë, trupi te disa njerëz mund të bëjë që pjesët plastike dhe silikoni të aparatit të dëgjimit të zbardhen ose konsumohen më shpejt. Djersa dhe prodhimi i dyllit të veshit ndryshojnë shumë nga personi në person. Nëse jeni dikush që i ka këto probleme, sigurohuni që t’i diskutoni ato me ofruesin tuaj kur zgjidhni aparatet e dëgjimit.

Vendi juaj i punës dhe aktivitetet sociale mund të ndikojnë gjithashtu në aparatet tuaja të dëgjimit. Nëse ndodheni shpesh në mjedise me shumë pluhur ose me shumë lagështi, kjo mund të bëjë që pajisjet tuaja të konsumohen më shpejt. 

Përparimet teknologjike

Teknologjia e aparatit të dëgjimit po përparon me shpejtësi – dhe ka mbi 100 vjet . Kjo do të thotë se brenda 3-5 viteve, ka të ngjarë që aparatet e reja të dëgjimit të ofrojnë përfitime të rëndësishme teknologjike. Dekada e fundit solli Bluetooth® , bateri të rikarikueshme dhe çipa të përpunimit të aparateve të dëgjimit që mund të përshtaten me mjedisin tuaj në milisekonda – mezi presim të shohim se çfarë do të sjellë dekada e ardhshme! Mund të mbështeteni te Otofon për të ofruar një sërë aparatesh dëgjimi cilësor.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Bashkepuntoret

Follow Us

© Degjimi.al 2023

Ploteso Formularin

Na kontaktoni

Plotesoni formularin dhe na shkruani. 

Ose mund te na vizitoni ne Qendrat tona.

Rr. Qemal Stafa Nr.51 – Tirane

ose Qendra Otofon prane Bashkise Shkoder.